Pirms kāda laika par šo tematu jau rakstīju, bet joprojām sastopos ar klasisko situāciju savstarpējā komunikācijā. Viens cilvēks grib otram izkratīt sirdi un pastāstīt, kā jūtas. Savukārt otrs, nesagaidījis stāsta beigas, iespraucas: “Tas vēl nekas! … A zini, kā man bija?”
Mēs katrs ikdienā komunicējam ar citiem cilvēkiem. Kāds vairāk, kāds mazāk, bet komunikācija neizbēgami notiek. Un, ja reiz tā sastāda nozīmīgu daļu no mūsu dzīves, tad kāpēc gan nepievērst uzmanību tam, kā šajā jomā kļūt efektīvākiem?
Efektīva komunikācija sākas nevis ar nebeidzamiem un krāšņiem stāstiem par sevi, bet gan ar otras puses uzklausīšanu un izprašanu. Lai arī cik interesanta mums neliktos pašiem sava dzīve.
Cilvēkiem mūsdienās lielu izaicinājumu sagādā tik šķietami vienkārša nodarbe kā klausīšanās. Un arī sevi regulāri pieķeru, ka nevis noklausos otra cilvēka teiktajā līdz galam, bet gribu ķerties stāstīt par to, ko nu kurā situācijā esmu piedzīvojis pats.
Klausīšanās un empātija ir prasmes, ko var attīstīt. Arī Deils Kārnegijs, viens no personīgās pašizaugsmes literatūras pamatlicējiem, savā klasiskajā grāmatā “How to Win Friends and Influence People” ir teicis – “Esot ieinteresēti citos cilvēkos, mēs 2 mēnešu garumā varam iegūt vairāk draugu nekā 2 gadu laikā, cenšoties pārliecināt citus būt ieinteresētiem mūsos.“
Ikdienā strādājot pārdošanas konsultāciju un apmācību lauciņā, es katru dienu saņemu jautājumus “Guntar, vai vari ieteikt kādas tehnikas vai trikus, kā pārdot efektīvāk?”. Mana atbilde joprojām ir nemainīga – klausīties cilvēkos. Ar mērķi nevis atbildēt uz sakāmo, bet līdz galam izprast otru cilvēku.
Šeit ir 3 vienkārši rīki, lai uzlabotu savas klausīšanās prasmes:
- Pirms sarunas ar cilvēku izlem, ka ļausi viņam būt sarunas “zvaigznei” un runāsi tikai par viņu. Klausīsies un uzdosi jautājumus. Otrs cilvēks vēlas būt svarīgs. Ļauj viņam tādam būt. Sevi un savu ego šoreiz atstāj malā.
- Kad noklausies cilvēka teikto, nelec iekšā ar saviem prātuļojumiem un viedokļiem. Iepauzē 5 sekundes. Un redzēsi, cik bieži cilvēks pats turpina stāstīt un papildināt sevis teikto.
- Uzdod papildjautājumus, kas viņam liek izvērst un pamatot paša teikto – “Ko tieši Tu ar to domā? Kādēļ Tev tas ir svarīgi? Kā Tev tas izdodas?” u.c.
Efektīva klausīšanās prasa zināmu disciplīnu, taču no pieredzes varu teikt, ka tas ir tā vērts. Un kurš gan nevēlētos kļūt par interesantāku sarunu biedru? Lieliska iespēja par citiem cilvēkiem uzzināt krietni vairāk nekā tad, ja fokusējamies uz runāšanu tikai par sevi.